_

موسسه همیاری آتیه امید (اصلاح ساختار مالکيتي شرکت تأمين آتيه مسکن)

با وجود اینکه تشکیل شرکت سرمایه­‌گذاری تامین آتیه مسکن، نقطه عطفی در خدمت‌­رسانی و برنامه­‌ریزی مالی آتیه منابع انسانی بانک مسکن به­‌شمار می­رود ولیکن سازوکار حقوقی و نحوه سهامداری این شرکت به جمع‌­بندی نرسیده بود. در واقع هرچند کلیه حقوق و منافع شرکت به کارکنان بانک مسکن صلح شده بود ولیکن شخصیت حقوقی برای کارکنان طراحی نشده بود. به همین دلیل اصلاح ساختار سهامداری شرکت از طریق ایجاد موسسه مدیریت همیاری آتیه امید به عنوان واسط میان بانک و شرکت و تدوین پروتکل ارتباطی بین موسسه و بانک به عنوان ساختار ایده‌­ال ساختار مناسب صندوق بازنشستگي کارکنان بانک مسکن مطرح گردید و هماندیشی و تلاش­های روزافزون در راستای طراحی سازوکار مناسب برای تأمین آتیه سرمایه انسانی بانک مسکن با هدف انجام فعالیتهای اقتصادی موثر و سودآور جهت ایجاد نقطه اتکاء و پشتوانه‌­ای مطمئن برای تأمین آتیه کارکنان در همان راستای جذب و حفظ نیروی انسانی شایسته نهایتاً با ایجاد مؤسسه «همیاری آتیه امید» در سال 1391 به بار نشست و با انتقال مالکیت شرکت سرمایه‌­گذاری تامین آتیه مسکن به این مؤسسه، این اهداف با قدرت و پشتوانه بیشتری قابل پیگیری خواهد بود.

بدین ترتیب با توجه به اينکه جمع بندي اعضاي محترم هيئت مديره و مديران شرکت، تأسيس مؤسسه به عنوان واسط ميان شرکت تأمين آتيه مسکن و بانک بود، اقدام به تأسيس مؤسسه­­اي با مشخصات زير شد:

  • ثبت مؤسسه با نام «مديريت همياري آتيه اميد» به شماره ثبت 29713 و شناسه ملي: 10320808414

موضوع مؤسسه:

عبارت است از انجام کليه خدمات پشتيباني و فني، مشاوره مديريتي در زمينه هاي مختلف با تمرکز بر طراحي، ارائه و اجراي راهکارها، سيستم­ها و سامانه­‌اي مديريتي، نظارتي فني، مشارکت در تأسيس و توسعه مؤسسات، شرکت­ها و اخذ نمايندگي در راستاي انجام امور مؤسسه، برنامه‌­ريزي و ارائه سيستم­هاي کامپيوتري براي مؤسسه، مديريت سازماني، تدارکاتي و امور پشتيباني فني، انجام پروژه­هاي تجهيز اماکن عمراني، صنعتي و تجاري، انعقاد قرارداد و هر گونه پيمان با شرکت‌ها، بانک­ها، ادارات و اشخاص حقيقي، داخلي و خارجي،دولتي و خصوصي، اخذ وام و تحصيل اعتبار از بانکها و مؤسسات مالي و اعتباري در راستاي امور مؤسسه توسط هيات امنايي مرکب از 5 نفر اداره مي گردد. هیئت امناء بالاترین مرجع تصمیم گیری راجع به کلیه مسائل و موضوعات موسسه می باشد.

  • احکام هيات امنا، توسط هیئت مدیره بانک مسکن صادر و به اداره ثبت شرکتها جهت ثبت در دفاتر اعلام می شود.
  • پروتکل ارتباطی بین موسسه همیاری آتیه امید و شرکت سرمایه­گذاری تامین آتیه مسکن به امضای طرفین رسیده است.

موارد پروتکل عبارتند از:

  • حقوق، منافع و دارائی­های موسسه از هر جهت متعلق به کارکنان بانک است و موسسه به عنوان متولی اصلی صندوق­های رفاه، تامین آتیه و غرامت فوت در بانک می­باشد. با توجه به ساختار و ماهیت موسسه (به عنوان یک موسسه غیر تجارتی) و نقش ستادی و نظارتی آن، کلیه امور تجاری و اقتصادی مربوط به اجرای فعالیتها و سرمایه­گذاری­ها و بکارگیری و استفاده از وجوه مربوط به صندوق­های یاد شده صرفاً از طریق شرکت سرمایه­گذاری تامین آتیه مسکن صورت می­پذیرد.
  • بانک مسکن از طریق انتخاب اعضای هیئت امناء و مدیر عامل موسسه بر فعالیت‌های اجرایی و اداری موسسه و شرکت نظارت، کنترل و اشراف کامل خواهد داشت و در نتیجه ضرورت دارد که اشخاص واحدی واجد سمت های هیئت امنای موسسه و هیئت مدیره شرکت نباشند.
  • موسسه به عنوان واسط بین بانک و شرکت باید از طریق شرکت سرمایه­‌گذاری نسبت به تنوع­‌بخشی پرتفوی و اطمینان از کسب حداقل سود در هر دوره مالی اطمینان حاصل کند.
  • موسسه می­بایست سهم هر یک از کارکنان در وجوه و دارائی‌های موجود در موسسه را تفکیک و مشخص نموده و موجودی هر نفر را مشخص و اعلام نماید.
  • بانک مکلف است در پایان هر ماه وجوه مربوط به سهم کارمند به اضافه سهم بانک را محاسبه نموده و حداکثر تا پانزدهم ماه بعد به حساب شرکت سرمایه­‌گذاری تامین آتیه مسکن واریز نموده و اطلاعات آن را به شرکت و موسسه ارسال نماید. همچنین اطلاعات کاملی از ورود و خروج وجوه را در اختیار موسسه قرار دهد.

در نمایه زیر وضعيت قبلی و فعلی ساختار مالکیتی شرکت تأمين آتيه مسکن به تصویر کشیده شده است.

خوشبختانه ثبت موسسه گامی مهم در تحقق اهداف والای بانک مسکن در حوزه تامین آتیه کارکنان به حساب می‌آید و در حال حاضر جهت افزایش کارآیی آن مطالعات گسترده‌ای در دست اقدام است.

خانهدرباره مافروشگاهتماس با ما